Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období nejčetnější
Potkat srnu, divočáka nebo jiné zvíře na silnici děsí každého řidiče. Pod koly aut každoročně končí desetitisíce zvířat. Nejčastěji právě na podzim a na přelomu se zimou, kdy už obtížně shánějí potravu, ale také časté mlhy, kratší den a namrzlé silnice. Ve statistikách policie ČR se řadí na čtvrté místo nejčastějších příčin dopravní nehody.
V roce 2015 bylo na českých silnicích způsobeno celkem 9635 nehod zaviněných srážkou se zvířetem, což představovalo zhruba 10 procent z celkového počtu loňských dopravních nehod. Nehod, kde byl příčinou střet se zvířetem, bylo jen za prvních pět měsíců letošního roku zaznamenáno již 4345. Policejní statistiky i statistiky pojišťoven ukazují, že počty nehod, resp. hlášených pojistných událostí se zvěří, rostou.
Největší relativní zvýšení počtu nehod (o 22,8 procenta) je zaznamenaný u nehod zaviněných lesní zvěří a domácími zvířaty. Průměrná škoda se podle pojišťoven pohybuje kolem 25 tisíc až 50 tisíc korun. Výjimkou ovšem nejsou ani škody dosahující i několika stovek tisíc korun – a to především u dražších typů aut. Existuje ale i řada případů, kdy vzniklá škoda kvůli střetu s divokým zvířetem, vyšla v řádech stovek tisíc korun. Výjimkou nejsou ani případy převyšující 200 tisíc korun. V České pojišťovně dokonce řešili škodu, kde vyplacená částka dosáhla u jedné nehody se zvířetem sumy 900 tisíc korun.
Povinné ručení samo o sobě škody způsobené zvěří nekryje, nicméně si toto riziko můžete připojistit. Pojišťovny nabízejí širokou škálu možností – ať už se to týká různých typů rizik, tak výše limitů i spoluúčasti. Máte-li sjednané havarijní pojištění, jsou škody způsobené střetem se zvěří pojištěné. Pojišťovny kryjí jak škody, které na vozidle způsobí lesní zvěř (srnka, divočák, liška, zajíc apod.), tak škody způsobené domácím zvířetem (kráva, ovce apod.).