S artyčokem k pevnému zdraví. Jaké má artyčok účinky na zdraví?
Na svých zahrádkách nyní pěstujeme lecco. Většina lidí se zaměřila na pěstování typických druhů ovoce a zeleniny, pěstuje se tedy hlavně mrkev, cibule, také přírodní antibiotikum zvané česnek. Na mnoha zahrádkách bychom taky našli takzvaný artyčok, co je velice vytrvalá a pohledná zelenina, kterou lze označit i za léčivou bylinu. Jedná se o plodinu prospěšnou pro diabetiky, kromě toho také podporuje zdravé trávení každého z nás. A to je jen hrstka toho, co artyčok umí.
Jak jsme zmínili, jedná se o velice vytrvalou, silně rozvětvenou zeleninu, kterou lze nazvat také léčivou bylinou. Mnozí lidé si pletou artyčok a bodlák, jsou si vzhledově poměrně podobné. Zatímco artyčok se ale v kuchyni používá, bodlák nikoliv. V kuchyni se z artyčoku používají květní lůžka, která mají hořkosladkou chuť. Poupata artyčoku se konzumovala hlavně v Egyptě, byl to oblíbený starověký pokrm.
Nicméně prozraďme si, jaké má artyčok účinky na lidské zdraví.
Do detoxu jedině s artyčokem
Pokud se pustíte do detoxikace organismu, do takzvaného detoxu, doporučujeme sáhnout právě po artyčoku, jelikož nenajdete jinou vhodnější plodinu. Artyčok působí velice pozitivně na játra, což je největší čistička našeho těla. Také podporuje vylučovací systém, uleví nemocným ledvinám.
Další zdravotní účinky artyčoku
- Artyčok pomáhá snižovat vysoký krevní tlak
- Artyčok podporuje obranyschopnost člověka, posiluje imunitní systém
- Artyčok zlepšuje funkci žaludku a jater, obecně podporuje trávicí systém
- Artyčok dokáže odstranit nepříjemnou plynatost
- Artyčok zmírňuje příznaky alergie a příznaky alergických reakcí
- Artyčok je skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění
- Artyčok má antiseptické účinky
- Artyčok výrazně podporuje vylučování žluči
- Artyčok působí jako regenerace buněk, buňky také ochraňuje
- Artyčok díky obsažené látce cynarin předchází vzniku žlučníkových kamenů