Práce při mateřské a rodičovské dovolené: Co můžete a co ne?
Přivýdělek při mateřské či rodičovské dovolené v rodinném rozpočtu určitě pomůže. Práce za těchto okolností má ale svá pravidla a je potřeba je dodržovat, jinak hrozí odebrání peněžité pomoci v mateřství nebo rodičovského příspěvku.
Práce při pobírání peněžité pomoci v mateřství
Takzvanou mateřskou čerpají ženy po dobu 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat), z toho 6-8 týdnů před porodem a zbývající část po porodu. Nárok na ni mají ale jen ti, kteří v posledních dvou letech odpracovali alespoň 270 dní (respektive byli účastníky nemocenského pojištění). Při mateřské lze pracovat pouze na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), dohodu o provedení práce (DPP) nebo jako OSVČ v rámci vedlejší činnosti.
Pracovat lze bez omezení výše příjmu, u DPČ a DPP u původního zaměstnavatele však musí být dohoda sepsána na jinou činnost, než jaká byla původně vykonávaná. Jako OSVČ si můžete při mateřské přivydělat v případě, že nástupu na mateřskou předcházela práce ve standardním pracovním poměru – pak se živnost bere jako vedlejší činnost, kterou můžete vykonávat i při pobírání peněžité pomoci v mateřství.
Práce při pobírání rodičovského příspěvku
Nárok na rodičovský příspěvek vzniká buď v okamžiku, kdy končí vyplácení peněžité pomoci v mateřství (PPM), nebo v den porodu, pokud nevznikl nárok na PPM. Při pobírání rodičovského příspěvku si zájemci mohou přivydělat již s daleko menšími omezeními – práce je možná jak na dohodu, tak i na hlavní pracovní poměr, OSVČ mohou vykonávat svou činnost neomezeně.
Jedinou podmínkou v tomto případě je, že rodič zajistí řádnou péči o dítě tak, že dítě do dvou let bude navštěvovat jesle nebo mateřskou školu maximálně v rozsahu 92 hodin týdně. Není ale problém zapojit do hlídání babičky, druhého rodiče, nebo i soukromé poskytovatele. U starších dětí pak už žádná hranice ohledně hlídání ve školkách není.