Jak poslat na firmu kontrolu
Nejste spokojeni s tím, jak s vámi šéf zachází v práci? Víte, že porušuje zákony a chcete, aby pykal? Nebo se chcete jen pomstít jakožto bývalý zaměstnanec a chcete poslat na svého “vyčůraného” bývalého šéfa kontrolu? Možná se ptáte, jak na to. O tom, že lze poslat na jakoukoli firmu kontrolu, jistě víte, jen nevíte, jestli to lze třeba anonymně. Přece jen ne každý chce být zveřejněn a chce se se zaměstnavatelem později hádat. Pokud chcete kontrolu na nějakou firmu poslat, lze to i prostřednictvím anonymního e-mailu. I tato forma je účinná, Státní úřad inspekce práce se zabývá i těmito podněty.
Ať už chcete poslat kontrolu ze státní správy na kohokoli, ne vždy chcete být pod udáním uvedeni. Mnozí lidé si však do nynějška mysleli, že se lidé ze Státního úřadu inspekce práce nezabývají anonymními udáními. Jenže tak to opravdu není, i anonymní podněty jsou podněty. Obvykle jsou podněty zasílány prostřednictvím e-mailu, který by vytvořen jen za tímto účelem. To potvrzuje mluvčí Státního úřadu inspekce práce.
Anonymní podněty patří k oprávněným
Ze zkušeností pracovníků lze říct, že drtivá většina anonymních podnětů je oprávněná. Jen asi devatenáct procent podnětů nejsou oprávněné. Ze statistik také vyplývá, že zhruba třicet procent podnětů jsou podněty, kde se nepodařilo prokázat porušení právních předpisů, dalších pětadvacet procent podnětů jsou podněty, které byly oprávněné nebo z části oprávněné.
Podejte podnět i vy
Státní úřad inspekce práce také poukazuje na to, že podat podnět můžete i vy. Jedinou podmínkou podání podnětu ke kontrole je, že se musí týkat porušování právních předpisů mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Pokud je navíc v podnětu napsána i adresa a jméno zaměstnavatele, inspektoři neváhají a vrhají se do akce.
Kontroly na denním pořádku
Inspektoři z úřadu opravdu nelení. Jenom za jeden pouhý měsíc dokážou zaevidovat až dva a půl tisíce kontrol, při nichž se zaměstnavatelům rozdaly pokuty ve výši až čtrnácti a půl milionu korun.