V Čechách klesá výroba cukru
Nepříjemné sucho v minulém roce řádně zamíchalo s produkcí zemědělských plodin a problémy s ním se bohužel nevyhnuly ani průmyslovým odvětvím, které na zemědělskou produkci bezprostředně navazují. Příkladem odvětví, které nuceně snížilo výrobu právě kvůli suchu, je u nás také cukrovarnictví.
Roli hraje nejenom sucho, ale i menší plochy
Pokles výroby téměř o čtvrtinu, jehož příčinou je jednoznačně loňský suchý rok – to je výsledek bilance cukrovarnického oboru u nás. V lednu 2016 skončila cukrovarnická kampaň, která ukázala, že se výroba snížila na necelých 482 tisíc tun cukru. Ovšem suchý rok není jediným viníkem. Ruku v ruce s ním jde i zmenšující se výměra polí, na kterých roste cukrová řepa. Tento fakt nezmění ani skutečnost, že bulvy řepy mají vyšší cukernatost. Ztráta výměry polí pro pěstování cukrové řepy se tímto způsobem bohužel nenahradí. Na uvedenou skutečnost upozorňuje i ministerstvo zemědělství ve své zprávě, které se týká pěstování cukrové řepy a produkce cukru. Přitom v minulém roce, tedy respektive v kampani za rok 2014 skončené v lednu 2015 jsme naopak vyrobili nejvíc cukru od chvíle, kdy jsme v roce 2004 vstoupili do Evropské unie.
Na pěstování řepy jdou vyšší dotace
V roce 2015 se plochy určené pro cukrovou řepu zmenšily a stalo se tak poprvé od roku 2008. Oseto bylo 57 tisíc hektarů. Nyní v letošním roce je plocha osetí znovu o něco málo vyšší, činí 61 tisíc hektarů. Řepné plochy se přitom nacházejí hlavně ve Středočeském, Královehradeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a přímo z ministerstva zemědělství plynou vyšší dotace na ně, snahou je ještě zvýšit jejich plochu. Kvůli suchu poklesla i výroba melasy, Česká republika ji proto nakupuje v zahraničí. V roce 2017 končí evropské kvóty na výrobu cukru. Protože čtyři ze sedmi cukrovarů vlastní zahraniční firmy, hrozí jejich odchod od nás.