Průmyslově zpracované potraviny. Čím tělu nejvíce škodí?
Regály obchodních domů se prohýbají pod různými produkty s barevnými obaly a zdraví neprospěšným složením. Jen málo potravin, které zde najdeme, nám může zaručit zdravý život bez zdravotních komplikací. Proč jsou vlastně průmyslově zpracované potraviny nezdravé a z jakého důvodu se na ně opakovaně upozorňuje?
O jaký druh potravin se jedná?
Když se mluví o průmyslově zpracované potravině, jde o produkt, který již někdo před námi zpracoval. Obsahuje proto více surovin a obvykle také bývá trvanlivý, tudíž obsahuje různé konzervační látky, barviva, aroma a další. Ne všechny musí být škodlivé, ale jejich zvýšená či pravidelná konzumace může vést ke zdravotním komplikacím.
Pokud si stále pod takovým označením neumíte nic představit, vzpomeňte například na připravené polotovary, všechny druhy sladkostí, přílohy v prášku, velké množství jogurtů a nápojů. Dokonce i u pultu s lahůdkami byste měli být ostražití. Pomazánky, saláty, uzeniny a další mají často opravdu velký počet ingrediencí.
Obsahují umělá barviva
Převážně v oddělení slazených nápojů a cukrovinek si můžeme všimnout podezřelých barev. Modré pití totiž většinou nebývá barveno borůvkami, ale umělým potravinářským barvivem. Některá jsou neškodná, ovšem například modré E 133 podle výzkumů způsobuje hyperaktivitu, nebo dokonce rakovinu.
Obsahují konzervační látky
Bylo vám někdy podezřelé, že salám vydrží dlouhé týdny v obalu, zatímco maso v lednici jen pár dní? Odpověď je jednoduchá. Nejen do uzenin se přidávají konzervační látky, které mají navýšit životnost potraviny. V případě E 220 se ale u konzumentů může objevit astma, snížená hladina vitaminů nebo bolest hlavy.
Zahušťovací přísady
Aby se výrobek mohl pochlubit co největším váhou a nízkou cenou, musí výrobci občas do průmyslově zpracované potraviny přidat zahušťovací látku. Ty nemusí být přímo zdraví škodlivé, jelikož jde například o škroby, vašemu tělu ale nedají nic navíc. Většinou postrádají vitamíny, minerály nebo jiné prospěšné látky.