Úspěšní Raymannové: Ti, co si podmanili textilní průmysl
Jen od málokterých úspěšných podnikatelů se člověk může inspirovat. Pojďme si nyní něco málo říct o Raymannech, což byla rodina, která si podmanila a následně i ovládla textilní průmysl. Dnes však o nich ví jenom málokterý podnikatel, což je velká škoda, protože právě tito podnikatelé oblékali do své bavlny a tkanin celý vídeňský císařský dvůr. Jesenický rod byl úspěšný, bohatý a slavný, jenže všechno se vypařilo v průběhu přicházejících let.
Rod Raymannů patřil v 18. století k největším výrobcům textilu v Evropě. Udávali styl, textilní průmysl byl jenom jejich. Je zajímavé, že své podnikání nezaložili na výrobě plátna a tkanin, ale nejdříve to byli perníkáři a svíčkáři.
Vše začalo roku 1770
Rod Raymannů pocházel z Jeseníka, což bylo v 18. století centrum textilního průmyslu. Raymanné však byli do té doby jenom zmiňovaní perníkáři, jenže roku 1770 se narodil Josef Raymann, který změnil obor podnikání rodiny. Nejdříve se s chutí ujal už rozběhnutého podnikání v oboru perníkářství a svíčkařství, dokonce začal obchodovat s medem. Jenže později si vzal dceru vídeňského obchodníka s nitěmi a přízí a rozhodl se jít zcela jiným směrem.
Později se skutečně stal tím nejúspěšnějším výrobcem plátna široko daleko.
Jak to pokračovalo dál?
Nový pohled na podnikání dodal rodu Raymannů zmiňovaný Josef Raymann, poté v jeho stopách šel Adolf Raymann, který se považuje za průkopníka průmyslové revoluce na Jesenicku. Nesmíme opomenout ani Afolda Raymanna mladšího, který také pokračoval ve strojní výrobě a modernizaci podniku. Jenže zde linie rodu Raymannů bohužel končí.
Údaje o velice úspěšných jesenických podnikatelích končí v roce 1819, kdy podle všeho navázali úzkou spolupráci s velkoobchodníkem Jakobem Regenhartem, který vlastnil obchodní dům v krásné Vídni. Jak spolupráce pokračovala či co se dělo dál, ví už jen oni sami.